SIRA SİZDE...


 

Eczacılık mesleği uzunca bir süredir saldırı altında. 6197 sayılı yasanın günümüz koşullarına uygun hale getirilmesi senelerdir gündemde olmasına karşın sonuçlandırılamıyor, sonuçlandırılmıyor.
Yasa taslağı her geçen gün biraz daha kırpılarak beklentilerimizin çok uzağına itilmiş durumda.
Eczacı örgütünün görüşü alınmadan uygulamaya konan, dayatılan ve sürekli değişen uygulamalar sonrasında, hasta ile karşı karşıya kalarak açıklama yapmak zorunda bırakılan biz eczacılar ise yorgun ve mutsuz. Bir adım sonrasını kestiremiyor, geleceğe umutla bakamıyoruz.
Bütün bunların üzerine reçete bedellerinden yapılan acımasız kesintileri ve ödeme gecikmelerini de eklediğimizde tablonun ne kadar iç karartıcı olduğu anlaşılıyor.
Eczanelerin özsermayeleri ilaç firmalarınca kamu iskontolarında yapılan artışlar ve fiyat indirimleri sonrasında ise sürekli eriyor. Eczanelerde oluşan kayıpların telafisi için kimse kılını kıpırdatmıyor.
İlaç ve tıbbi cihaz yasa tasarısı ile 1262 sayılı yasa ortadan kaldırılmak isteniyor, ilacın farklı tanımlarla eczane dışına çıkarılmasının ve ilacın reklamının yapılabilmesinin önü açılmaya çalışılıyor.
Sağlıkta dönüşümün en ağır faturası eczacıya çıkarılıp, kelimenin tam anlamı ile sağlık harcamalarının finanse edilmesi eczacıların omuzlarına bırakılmaktadır.
Tüm bunlar olup biterken tepkisiz kalmak olası değildir. Bu ülkedeki eczacının sorunlarını gündeme taşımak ve sesimizi duyurmak için 14-Ocak-2007 Pazar günü İstanbul'da Kadıköy İskele Meydanında olacağız.
Sorunlarımızın çözüme kavuşması için, mesleğimizin geleceği için ve ülke insanına sunduğumuz sağlık hizmetinin iyileştirilmesi için sesimizi duyuracağız.
Mitinge katılan her meslektaşımız sesimizin biraz daha gür çıkmasına katkı koyacak. Sürekli şikayet etmek yerine taşın altına elimizi koymamız, birlikte olmamız gerekiyor. Eczacı Odaları üyelerinden aldıkları güç ile bu mitingi düzenliyorlar.
Bizler en önemli gücümüzün birlikteliğimiz olduğunu biliyoruz. Şimdi sıra sizlerde. Zaman bahane üretmek yerine, mesleğimize sahip çıkmak adına orada olmak için özveride bulunma zamanı.
Üstadın da dediği gibi;
Sen gelmezsen bir eksik olacağız...
14-Ocak-2007 Pazar günü Kadıköy İskele Meydanında görüşmek dileği ile...
Saygılarımla.

Ecz.Tuncay Sayılkan