14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI


 

İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan’ın Eczacılık Mesleğinin Akademik Kuruluşunun 184. yılında “eczacılık günü”  etkinliklerinin başlangıcında yaptığı yazılı açıklama aşağıdadır. 

Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz…

 

Değerli Basın Mensupları;

Eczacılık mesleğinin akademik kuruluş tarihi olan 14 Mayıs , ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi İzmir’de de İzmir Eczacı Odası ve Eczacılık Fakültelerimiz ile ortaklaşa düzenlenen çeşitli etkinliklerle “Eczacılık Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bu yıl eczacılık günümüzü yaşanan deprem felaketi nedeniyle buruk ve acıların gölgesinde kutluyoruz. Depremde kaybettiğimiz vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 

Deprem sonrası bölgeye en hızlı ulaşan ve en organize meslek grubu olarak ilaç-eczacılık hizmetini kesintiye uğratmadan özveriyle sürdüren tüm meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. 

Mesleğimizin sürdürülebilir olması ve gelecek nesillere daha iyi şartlarda bir meslek bırakmak en büyük dileğimizdir. Mesleğimizin geleceğini olumsuz etkileyen konularda acil düzenlemeler kaçınılmazdır.

• Sağlık hizmetlerinde özellikle de ilaç-eczacılık alanında izlenen tasarruf amaçlı politikalar sonrasında vatandaşımızın cebinden her geçen gün daha fazla para çıkmakta ve adım adım paralı hale gelen sağlık hizmetleri halkımıza olumsuz yansımaktadır.

• Yasal düzenleme ile eczane açılışlarına nüfusa dayalı kısıtlama getirilmiş, ancak her yıl yeni eczacılık fakültelerinin açılışına onay verilmesi ile samimiyetten uzak bir tavır sergilenmekte ve geleceğe yönelik kaygılarımızı arttırmaktadır. Akademik kadrosu ve fiziki koşullara uygun olmayan eczacılık fakültelerine onay verilmemelidir.

 

• Geçtiğimiz yıllarda sıklıkla dile getirdiğimiz, ancak  hiçbir olumlu adım atılmayan, ilaçta reklam ve  eczane dışında ilaç satışı da halk sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. İnsan sağlını doğrudan ilgilendiren tüm ürünler sadece T.C Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmalıdır.

Biz eczacılar , eczacılık mesleğinin akademik kuruluşunun 184. yıldönümünde ,

Yaşanan tüm sorunlara ve olumsuzluklara rağmen ; ülkemizin dört bir yanında , ilacın üretiminden hastaya sunumuna kadar nerede görev yaparsa yapsın, halkımıza özveriyle sağlık hizmeti sunan meslektaşlarımız ile gurur duyuyoruz.

Bizlere bu gururunu yaşayan tüm meslektaşlarımızın “eczacılık günü” nü en içten dileklerimizle kutluyor ,güzel ve aydınlık günler göreceğimize olan inancımızla ,sağlık dolu nice yıllar diliyoruz.

Saygılarımızla…12.05.2023

 

İzmir Eczacı Odası

   Basın Bürosu