14 Mayıs Eczacılık Günü Kutlu Olsun


14 Mayıs Eczacılık Günü kapsamında İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirdi. Pandemi süreci nedeniyle kısıtlı katılımın olduğu tören sonrasında Başkan Sayılkan, eczacılık mesleğinin akademik kuruluşunun 181. yılı dolayısıyla basın açıklaması yaptı.  

 

Eczacılık mesleğinin akademik kuruluş tarihi olan 14 Mayıs, ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi yıllardır İzmir’de de “Eczacılık Günü” olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde yıllardır ısrarla sürdürülen hatalı politikalar ve sağlıkta dönüşüm programı sonrasında, tüm sağlık çalışanlarının yanı sıra, çok ciddi kayıpları yaşayan eczaneler önemli sıkıntılarla mücadele etmektedir.

 

İlaç fiyat politikalarını belirleyen politikalardaki sağlıkta ve ilaçta tasarruf ısrarı nedeniyle özellikle de kanser tedavisinde kullanılan çok sayıda ilaca ulaşmakta ciddi sorunlar yaşanmakta ve tedaviler aksamaktadır.

 

Halkımıza en yakın sağlık danışma merkezleri olan eczanelerin çok daha iyi koşullarda hizmeti sürdürebilmesi için eczane ekonomilerinin iyileştirilmesi yönündeki haklı taleplerimize kulak verilmesi ve ilaç fiyatlarından bağımsız bir “meslek hakkı” uygulamasına geçilmesi kaçınılmazdır.

 

Tüm uyarılarımıza rağmen son yıllarda kontrolsüzce açılan Eczacılık Fakülteleri eczacılık mesleği ve sağlık hizmetleri için olumsuzluk yaratmaktadır. Yeterli sayıda eczacı akademisyeni olmayan, öğretim elemanı kadroları eksik, altyapısı yetersiz, fiziki ve sosyal imkanları kısıtlı, bilimsel çalışma yapmaya uygun ortamı olmayan eczacılık fakülteleri zaten bu ülkenin acı bir gerçeğiyken, sürekli açılan yeni eczacılık fakülteleri bizleri endişeye sürüklüyor. Sayısı hızla artan fakülteler ve artırılan kontenjanlar, başta mesleğimizin geleceği olmak üzere toplum sağlığı ile ülkemizin de geleceğini tehlikeye atmaktadır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Mesleğimiz, genç meslektaşlarımız, ülkemiz ve geleceğimiz adına endişeliyiz. Her dört gençten birinin işsiz olduğu ve bu işsizlerin yüzde 29’unun üniversite mezunu olduğu ülkemizde gençlerimiz yarınlarından umutsuz…

 

Fakülteler bilim yuvasıdır ve nitelikli bilim insanı yetiştirmelidir. Bunun aksi asla düşünülemez. Ancak ihtiyaç olmadığı halde açılan her yeni fakülte, artırılan her kontenjan bu tabloyu daha da endişe verici ve içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir.

 

İstihdam planlanması yapılmadan açılan fakültelerin, artırılan kontenjanların gençlerin yarınlarından, ülkenin geleceğinden çalmak anlamına gelmektedir. Akademisyen kadrosu ve fiziki koşulu uygun olmayan fakülteler derhal kapatılmalı ve mevcut fakültelerin kontenjanları da ivedilikle azaltılmalıdır.

 

Yıllardır sıklıkla dile getirdiğimiz ancak bugüne kadar hiçbir olumlu adım atılmayan, ilaçta yanıltıcı reklam ve eczane dışında ilaç satışı da halk sağlığını tehdit etmektedir. İlaçta reklam ivedilikle yasaklanmalı ve insan sağlığını doğrudan ilgilendiren tüm ürünler sadece T.C. Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılarak eczacı danışmanlığında sunulmalıdır. Vatandaşlarımızın sağlığı riske atılmamalıdır.

 

Özellikle, bitkisel kökenli diye sunulan zayıflama ürünlerinin, saç dökülmesine yönelik ürünler ve cinsel fonksiyon bozukluklarına ilişkin ürünlerin yaygın olarak internet kanalı ile sunumu bireyleri çoğunlukla hayati risk ile karşı karşıya bıraktığı bilinmektedir. İnsan sağlığını doğrudan etkileyen bu ürünlere erişim esnasında, ürünlerin kullanım şekli, miktarı ve süresi hakkında kişiye açık ve net bir bilgi verilmesi ve mutlaka kişiye özgü bilgilendirmelerin yapılması gereklidir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen satışlarda söz konusu danışmanlık ve bilgilendirmenin yaşama geçirilmesi mümkün değildir.

Eczacılar; ilaçlar ile sağlığa ilişkin tüm ürünlerin insan vücuduna etkileri, birbirileri ve gıdalarla etkileşimi konusunda yetkinliğe sahip sağlık mensupları ve vatandaşa en yakın sağlık danışmanlarıdır.

 

Koronavirüs ile mücadelede tüm olumsuzluklara ve risklere rağmen özveriyle görev yapan ve sağlık hizmetini aksatmayan tüm meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Eczacılık mesleğinin akademik kuruluşunun 181. yıldönümünde yaşadığımız tüm sorunlara ve olumsuzluklara karşın;  ülkemizin dört bir yanında halkımıza özveriyle sağlık hizmeti sunmanın haklı gururunu yaşayan tüm meslektaşlarımızın “14 Mayıs Eczacılık Günü”nü en içten dileklerimizle kutluyor, bilimin ve doğruların ışığında güzel günler göreceğimize olan inancımızla, sağlık dolu nice aydınlık yıllar diliyoruz.

 

Saygılarımızla…

 

 

İzmir Eczacı Odası Basın Bürosu  

Hatice Sayılgan