AMAN DİKKAT !


Geçen yazımızda seçimden söz edince ister istemez seçim sürecinin başladığını ve önümüzdeki günlerde sıklıkla konuşulacağını biliyorduk.İzmir Eczacı Odası Yönetimini oluşturan bizler, daha önce de ifade ettiğimiz gibi görevimizi seçim gününe kadar aksatmadan sürdüreceğiz.Çünkü, yasa gereği İzmir Eczacı Odası kurulları seçimleri 2 yılda bir yapılmak zorunda .Aday olan herkesin iyi niyetle ve daha iyiyi yapma iddiası ile yola çıktığını kabullenmek gerekiyor.Netice itibarı ile bu görevlere talip olmak demokratik bir hak, hatta onun da ötesinde hizmet yarışının bir gereği.ülkemizdeki genel yada yerel seçimlerde alışılagelmiş duyarsız bir yapı mevcut.

Ancak eczacı odaları seçimlerinde bir farklılık olmalıdır.Yani ülkemizdeki alışılagelmiş seçimlerden apayrı bir yeri olması zorunludur.Çünkü mesleğimizin sorunlarının hızla arttığı böylesine zor bir dönemde görev almayı düşünen meslektaşlarımızın nitelikleri büyük önem taşıyor.

Bu nedenle, aday olan arkadaşlarmızda bazı özellikler aranmalı.Öncelikle İzmir Eczacı Odası’nın yoğun temposunu göğüsleyebilecek bir ekip yapısı ve bu işlere zaman ayırabilecek iyi niyetli,heyecanını kaybetmemiş,kariyerizm hastalığına yakalanmamış isimler olmalıdır.Özgüveni tam olan,kimseden icazet almamış,deneyimli,birikimli ve üretken isimler olmalıdır.Tüm eczacı tabanını kucaklayan,kendisiyle barışık,üyesiyle barışık bir anlayışta olmak zorundadır.

Aday olanların içinde daha önceki dönemlerde İzmir Eczacı Odası kurullarında görev alıpta istifa ederek ayrılanlar varsa (!) ,görevi yarım bırakma gerekçeleri sorulmalı,öğrenilmeli.Görev süresinin 2 yıl olduğu ve ciddiyet gerektirdiği bilincinde olunmalıdır.Bu tür görevlerin özveri istediği akıldan çıkarılmamalıdır.

Sözün kısası,mesleğimizle ilgili böylesine önemli ve sorumluluk isteyen görevlere talip olanları iyi tanımak gerekiyor. Bu bizlerin en doğal hakkıdır.

Saygılarımla

Ecz. Tuncay SAYILKAN