Başkan Sayılkan: “Gönüllü karantina esas olmalı”


Türkiye'de ilk vakanın görüldüğü 10 Mart'tan 19 Kasım 2020 tarihine kadar yapılan testler sonucunda 430 bin 170 kişiye Covid-19 teşhisi konuldu.  Bu süreçte, 11 bin 943 kişi hayatını kaybetti.

 

Son dönemde kontrolsüz bir şekilde artan vaka ve can kaybı oranlarının hastanelerdeki yoğunluğun artmasına sebep olduğuna dikkat çeken İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, “Vaka sayılarındaki artış kontrol edilemez bir noktaya doğru ilerliyor. Hatta kontrolden çıktı da diyebiliriz. Birçok hastane poliklinikleri kapatarak Covid servisine dönüştürdü. Yoğun bakım doluluk oranları kırmızı alarm veriyor. Virüsün çoğunluklu olarak nefes yoluyla geçtiği de tespit edildi bu şartlarda temizlik, maske ve mesafe kuralı daha da önem kazandı. Vatandaşlarımızdan zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamalarını, çıkmak zorunda olunan durumlarda ise maske takmalarını ve kalabalık ortamlardan uzak durmalarını bekliyoruz. Toplum olarak en çok sağduyuya ihtiyaç duyduğumuz dönemdeyiz” dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlattığı gönüllü karantina uygulamasını desteklediklerini belirten Sayılkan, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in başlattığı gönüllü karantina uygulamasının bu zorlu dönemde yapılacak en doğru ve en akılcı yaklaşım olacağını düşünüyorum. Vatandaşlarımız zorunlu karantinayı beklemeden gönüllü olarak kendilerini karantinaya almalı. Gereksiz yere sağlık kurumları meşgul edilmemeli. Biz sağlık çalışanları her zaman olduğu gibi görev başındayız. Covid’in ilk çıktığı günden bu yana ciddi bir mücadele içerisinde olan tüm sağlık çalışanları tükenmiş durumda. Bu zor dönemde normal temponun çok üzerinde çalışıyor ve halk sağlığı adına ciddi emek harcıyoruz. Sağlık çalışanlarını anlamak, onlara yardımcı ve destek olmak hepimizin toplumsal görevi. Aksi takdirde daha uzun ve sancılı bir süreç yaşayacağız. Herkes üzerine düşeni yaparsa, kısa bir süre sonra bu işin üstesinden geleceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

#evdekalizmir

 

İzmir Eczacı Odası Basın Bürosu