Başkan Sayılkan: “Kabul Edilemez”


Yapılan denetimler sonrasında maske satışları ile ilgili İzmir’de bir eczaneye ceza kesilmesi hakkında açıklama yapan İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, “Odamız, 3 TL’ye maske sattığı için kamuoyu önünde ‘fırsatçı’ ilan edilen meslektaşımızın başlatacağı yasal mücadelesinde yanında olacaktır. Yapılan haksızlığı kabul etmiyoruz, bu sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Maske ve dezenfektan satışlarında yüksek fiyat suçlamasıyla bazı firma ve eczanelerin isimlerinin liste halinde yayınlanarak para cezası kesilmesi sonrasında konu ile ilgili açıklama yapan İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, “Son günlerde bazı meslektaşlarımıza kesilen maske satışı ile ilgili cezaları ve bunların listeler halinde kamuoyu ile paylaşılma biçimini büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyor ve hiç bir meslektaşımızın bunu hak etmediğini düşünüyoruz. Salgın hastalıkla mücadelede çok önemli görevler üstlenen eczanelere yönelik bu uygulamayı kesinlikle doğru bulmuyoruz” dedi.

Pandemi sürecinde ortaya çıkan karaborsacılık, stokçuluk ve yüksek fiyatlardan eczacıların sorumlu tutulmasının asla kabul edilebilir olmadığının altını çizen Sayılkan, “Maske, alkol, kolonya gibi ürünlere ulaşımın nasıl zorlaştığı, fiyatlarının neden yükseldiği ve bunun sorumlusunun kimler olduğu çok açıkken ısrarla eczacıların fırsatçı ve karaborsacı gibi lanse edilmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Başkan Sayılkan sözlerine şöyle devam etti: “Kesilen cezalar ve bunların kamuoyuna ilan edilmesi, eczacıların kamuoyu önünde küçük düşürülmesi ve saygınlığının azaltılması demektir. Hiç bir meslektaşımızın bunu hak etmediğini çok iyi biliyoruz. 

Kaldı ki İzmir’de sadece bir meslektaşımıza, 3 TL’ye maske sattığı için ceza uygulamak ve bunu kamuoyuna duyurmak üzüntümüzü daha da büyütmüştür. Çok iyi bilinmelidir ki eczacılar stokçu ya da fırsatçı değil, bu zor dönemde özveriyle görev yapan sağlık çalışanlarıdır.”

İzmir Eczacı Odası’nın ceza kesilen eczanın yanında olduğunu belirten Başkan Sayılkan, “Odamız, halk sağlığı için tüm zorluklara karşı özveriyle mücadele eden her meslektaşımızın olduğu gibi , 3 TL’ye maske sattığı için ‘fırsatçı’ ilan edilen meslektaşımızın başlatacağı yasal mücadelesinde de yanında olacaktır. Yapılan haksızlığı kabul etmiyoruz,mesleğimizin saygınlığını hedef alan bu sürecin takipçisi olacağız” dedi.

İzmir Eczacı Odası Basın Bürosu