Depremzelerin İlaç Temini  Hakkında


Değerli Meslektaşımız,

İlimizde 30 Ekim 2020 Cuma günü gerçekleşen deprem sonrasında, bir çok konuda görev almaya ve çözüm noktalarında sorumluluk üstlenmeye devam ediyoruz. 

Depremin ilk şokunu atlattıktan bir gün sonra, 31 Ekim 2020 Cumartesi günü, deprem bölgesinde ilaçları yıkılan ve/veya ağır hasarlı evlerde kalan vatandaşlarımızın, (daha önce diğer  deprem bölgelerinde olduğu gibi) ilaç geçmişlerinin sorgulanmadan ödenmesi talebimizi Kurum Yetkililerine ilettik.

02 Kasım 2020 Pazartesi günü de, Türk Eczacıları Birliği Başkanı ve Genel Sekreterine konu ile ilgili talebimizi ilettik.  

03 Kasım 2020 Salı günü, medula provizyon sisteminde gerekli düzenlemelerin yapılmaya başlandığı bilgisi iletildi. 

04 Kasım 2020 Çarşamba öğleden sonra ise sistemsel sorunların giderildiği ve 05 Kasım 2020 Perşembe sabahından itibaren devam reçetelerinin ilaç geçmişine bakılmaksızın karşılanabileceği bilgisi geldi.

Buna göre; deprem bölgesinde ikamet eden tüm vatandaşlar “Kronik Hastalıklar” ile ilgili ilaçlarını, ilaç geçmişi sorgulanmaksızın “1 (bir) aylık dozda” eczanelerden alabilecekler.  Deprem bölgesinde ikamet etmeyen ancak, deprem esnasında bölgede misafir olarak bulunan vatandaşlarımızın yıkılan ya da hasarlı evlerde kalan ilaçlarının yerine yeni ilaçlarını alabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Kordon Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.

Dilekçe için tıklayınız.

Sorunun çözümü için ilk günden beri çaba gösteren Kurum Yetkililerine, Türk Eczacıları Birliği Yetkililerine ve tüm Siyasilere katkılarından dolayı teşekkür ederiz. 

 

İZMİR ECZACI ODASI