Geçmiş Olsun !


30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de gerçekleşen deprem sonrasında 114 vatandaşımız hayatını kaybetti, 137 kişinin ise tedavisi devam etmektedir. Depremin olduğu ilk andan itibaren depremzedelere ve zarar gören meslektaşlarımıza elimizden gelen tüm katkıyı sağlamaya çalıştık. Ülkemizin dört bir yanındaki meslektaşlarımızın yoğun katılımıyla oluşturduğumuz yardım paketleri deprem bölgesindeki afet merkezlerine tarafımızca teslim edildi. Yardım kampanyamıza destek veren tüm meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Deprem bölgesinde yaptığımız incelemeler ve görüşmeler sonrasında;

  • Bir meslektaşımızın annesi ve eşinin enkaz altında kalarak yaşamını kaybettiğini,
  • İki meslektaşımızın evlerini kaybettiğini,
  • Bazı meslektaşlarımızın eczanesinin bulunduğu binalar ağır hasar aldığını, bazı meslektaşlarımızın eczanesinin bulunduğu binalarda ise orta derecede hasar meydana geldiğini,
  • Bazı meslektaşlarımızın ise komşu binalarında ağır hasar oluştuğu ya da devam eden yıkım çalışmaları nedeniyle eczanelerine girmelerine izin verilmediğini tespit ettik.

 

Bu bilgilerin ışığında 4.11.2020 tarihli yönetim kurulu toplantımızda alınan kararlar gereğince;

 

  1. Deprem nedeniyle eczanesi kapalı durumda olan eczanelere oda bütçemizden maddi katkı sağlanacaktır.
  2. Depremde zarar gören tüm meslektaşlarımıza yönelik başlatacağımız yardım kampanyası için İzmir Valiliğinden izin talebinde bulunduk.
  3. TEB’den depremde zarar gören meslektaşlarımıza afet fonundan katkıda bulunulması, yardımlaşma sandığı üzerinden sıfır faizli kredi imkanı sağlanması, deprem bölgesindeki eczanelerin vergi, prim borçlarının ötelenmesi taleplerinde bulunduk.
  4. Deprem bölgesindeki eczanelerin dağıtım kuruluşlarına olan borçlarının ötelenmesi ve yapılandırılması için ise gerekli girişimlerde bulunuyoruz.

 

Depremde yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Geçmişte olduğu gibi meslektaşlarımıza katkıda bulunmaya ve yaraların sarılması için üzerimize düşen görevleri yapmaya devam edeceğiz.

Depremin ilk gününden itibaren arayan, soran ve destek olmak isteyen Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm meslektaşlarımıza ve meslek örgütlerimize büyük bir aile olduğumuzu bir kez daha kanıtladıkları için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İzmir Eczacı Odası Yönetim Kurulu