GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ...


Dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizde de yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele tüm hızıyla sürüyor. Herkes kendince önlemler almaya, yaşamını sağlıklı olarak sürdürmeye çalışıyor. Bağışıklık sistemini güçlendireceğine inanılan ya da virüsten koruduğu iddia edilen her ürün ve yöntem büyük ilgi görüyor. Henüz kanıtlanmış bir tedavi veya koruyucu bir aşı da bulunmadığı için toplumun tüm kesimlerinde ciddi tedirginlik hakim.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından alınan karar kapsamında kronik hastalığı olan raporlu hastalarımızın ilaçlarının reçetesiz temini görevi de eczanelere verildi. Bu önemli uygulama ile eczanelerde oldukça ciddi oranda yoğunluk oluştu ve buna bağlı olarak eczanelerde görev yapan herkesin riski de önemli ölçüde artmış oldu.

Biz eczacılar bu zorlu süreçte hem kendimizin hem de çalışanlarımızın güvenliğini sağlayarak ve kaygılarımızı da bir kenara bırakarak vatandaşlarımıza doğru bilgiler vererek yönlendiriyor, ilaç danışmanlığı yapıyor, sağlık hizmetini aksatmadan sürdürüyoruz.

Bilim Kurulu toplantılarından sonra ardı ardına kararlar açıklanıyor. Okullarda eğitime ara veriliyor, ligler süresiz erteleniyor, birçok işyeri kepenkleri kapatıyor, kamu çalışanları evden çalışıyor, bankalar çalışma saatlerini kısaltıyor, hastaneler, diğer sağlık kuruluşları ve diş hekimleri sadece acil vakalara müdahale ederken bizler eczanelerde bahane üretmeden göreve devam ediyoruz.

Bu zor koşullarda büyük özveriyle, nerede görev yaparsa yapsın tüm eczacı ve eczane teknisyenleri ile gurur duyuyoruz.

Belki de insanlık tarihinin en zor ve en ağır şartlarının yaşandığı bu sıkıntılı dönemde insan sağlığına hizmet noktasında aldığımız eğitim ve ettiğimiz yeminin bilinci ile görevimizin başındayız. İnanıyoruz ki bu zor süreci hep birlikte ve en az kayıpla aşacağız…

İlk vakanın duyurulduğu günden bu yana tüm zorluklara, olası risklere ve belirsizliklere karşın ülkemizin dört bir yanında özveriyle sağlık hizmeti sunan eczacılar ve eczane çalışanları virüsle mücadele sürecinin isimsiz kahramanlarıdır.

Bir kez daha görülmüştür ki eczaneler birinci basamak sağlık hizmetinin vazgeçilmezi ve halkın en kolay ulaşabildiği sağlık merkezleridir. Kimi yerlerde sağlık çalışanları arasında adımız geçmese de her zaman ve her koşulda görevimizin başındayız.

Biz çok büyük bir aileyiz ve bu ailenin bir üyesi olmaktan onur duyuyoruz.

Saygılarımla…

Ecz. Tuncay Sayılkan