"Grip aşısı parası olana değil, ihtiyacı olana verilmeli"


Koronavirüs salgını nedeniyle grip aşısına talep arttı. Bu sene ülkemize sadece 1.5 milyon grip aşısı geleceğini vurgulayan İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, “Önerimiz parası olana değil, ihtiyacı olana aşı temin edilmesini sağlamak” dedi.

Son günlerde gündemi sıklıkla meşgul eden grip aşısı konusu vatandaşlar ve sağlık çalışanları için ciddi bir kargaşa ortamı oluşturuyor. Konu ile ilgili talebin çok fazla olduğunu söyleyen İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan,”Bu yıl pandemi sürecinin etkisiyle grip aşısına olan talebin geçtiğimiz yılların çok üzerinde olması önümüzdeki günlerde ciddi sorunlara ve kaos ortamına yol açacaktır. 83 milyonu aşkın nüfusu bulunan ülkemize sadece 1.5 milyon aşı geleceği için bu yıl farklı bir uygulamaya gerek duyulmaktadır” dedi.

Kısıtlı sayıda gelecek olan aşının 65 yaş üzeri ve risk grubundaki kronik hastalığı olan kişilere ulaştırılmasının daha doğru olacağını belirten Başkan Sayılkan, “Önerimiz grip aşılarının Sağlık Bakanlığınca belirlenen kronik hastalıklardan en az birinin var olması koşulu ile eczanelerden mutlaka reçete ile temininin sağlanmasıdır. Bu yöntemle parası olana değil gerçekten ihtiyacı olan vatandaşa aşı verilmesi sağlanmış olacaktır. Aksi halde vatandaş ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya bırakan bir kaos ortamının kaçınılmaz olacağını öngörüyoruz. Ayrıca, Sağlık Bakanlığımızın İlaç Takip Sistemi üzerinden gerekli incelemelerin yapılarak aşıların toplu olarak özel hastanelere ve çok sayıda personel barındıran iş yerlerine gönderilmesinin engellenmesi gerçek ihtiyaç sahiplerinin aşıya ulaşması için büyük önem taşımaktadır. Konu ile ilgili önerilerimizi değerlendirmesini ve önümüzdeki günlerde yaşanması muhtemel mağduriyetlerin giderilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir Eczacı Odası Basın Bürosu