GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ...


ülkemiz ve mesleğimizi yakından ilgilendiren oldukça önemli gelişmelerin yaşandığı zorlu süreçlerin ışığında bir görev dönemini daha tamamlıyoruz.

Yasa ile verilmiş yetkilerimizi sonuna kadar kullanıp meslektaşlarımızın sıkıntılarını azaltmak, sağlık hizmetlerinin daha nitelikli hale gelmesini sağlayarak , mesleğimizin daha iyi koşullarda sürdürülebilmesini ve ekonomik kaygılardan uzak sadece sağlık danışmanlığı yapılan bir eczacılık hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İki yıllık görev süremiz boyunca sürdürdüğümüz rutin görevlerimizin yanı sıra ;

*Kısıtlı yetkilere rağmen muvazaa ile mücadelemizi sürdürdük. İl sağlık müdürlüğü ve eczane açma çalışma grubumuzun ortaklaşa çalışmaları sonucunda sadece son bir yılda aktif haldeki 8 muvazaalı eczane kapatıldı ve muvazaa şüphesi olan 11 eczanenin açılışı ikna yöntemi ile engellendi.

*Meslek hakkı talebimizin alt yapısını oluşturan, eczacının danışman kimliği ve sağlık hizmetlerindeki vazgeçilmezliğini güçlendireceğine inandığımız “smart eczane” eğitimleri kapsamında 300’ü aşkın meslektaşımızın eğitimini tamamladık.

*Geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu görev dönemimizde de mesleki donanımızı artıracak konuları içeren seminerler gerçekleştirdik, en çok meslek içi eğitim düzenleyen eczacı odası olduk.

*Meslektaşlarımıza ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmeti sunmaya devam ettik.

*Tarım il müdürlüğüne açarak kazandığımız yürütmeyi durdurma davası ile İzmir’deki eczaneleri kayıt onay belgesi dayatmasından kurtardık

.*Yeşil-kırmızı reçeteye tabi miadı geçen ilaçların kurallara uygun ve çevreye zarar vermeden imhasını “ücretsiz” yapmaya devam ettik.

*Çalışma saatleri, renkli reçete sistemleri ve medikal ürün reçetelerinin karşılanması süreçlerinde geniş katılımlı bilgilendirme toplantıları yaptık.

*Şeffaf olarak sürdürdüğümüz sıralı dağıtım ve üst limit uygulamalarımız ile bir çok eczacı odasına örnek olmayı sürdürdük.

Bu dönem çağdaş-demokrat kadroların görev aldığı ve oluşumuna doğrudan katkıda bulunduğumuz TEB cephesinde de önemli işler yapıldı. SGK sözleşmesinde iyileştirmeler sağlandı, eczanelere özel stok düzeltme hakkı verildi, mesleğimizde yeni bir dönem başlatan medikal ürünlerin eczanelerden verilmesinin önünü açan sözleşme imzalandı. Eczanelerimiz “Teb Artı Sigorta” tarafından ücretsiz olarak sigortalandı ve bizler için “ücretsiz ferdi kaza sigortaları” yapıldı.

Bütün bu yapılanlar “bir şey olmak için değil ,bir şey yapmak için” yola çıkan özverili meslektaşlarımızın birlikte yaptığı samimi çalışmalar ve ortak akılla alınan kararlar ile gerçekleşti.

Eczanelerimizden ve özel yaşamlarımızdan ayırarak yaptığımız çalışmalarla mevcut sorunlara hızla çözüm üretmek ve mesleğimizin geleceğini şekillendirmek için mücadelemizi sürdürürken, her zamanki gibi ekip çalışmasını önemseyen , katılımcı ve şeffaf yönetim ilkelerimiz ile yolumuza devam ediyoruz.

Geçtiğimiz görev dönemimizde ; yönetim kurulumuz, denetleme kurulumuz, onur kurulumuz, büyük kongre delegelerimiz, çalışma gruplarında görev yapan meslektaşlarımız, bölge temsilcilerimiz, smart eczane eğitmenlerimiz ile denetçi eczacılarımızdan oluşan oldukça geniş ve uyumlu bir ekiple çalıştık.

Her zaman ifade ettiğimiz gibi biz büyük bir aileyiz ve bu büyük ailede; deneyimli meslektaşlarımızın önerileri ve gençlerin enerjisinin yanı sıra teknoloji ve bilgiyi birlikte harmanlayıp özveriyle görev yaptık.

ülkemizin en genç yöneticilerinden oluşan bir yönetim kuruluna sahibiz. Her dönem aramıza yepyeni arkadaşlar katılıyor. Geleceğe güvenle bakmamıza neden olan gelişme ise bu ekibin önemli bir bölümünün genç ama örgüt kültürünü bilen meslektaşlarımızdan oluşması.

Yeni eczacılık fakültelerinin açılışına