HEP BİRLİKTE BAŞARDIK


Kooperatifçilik bir dünya görüşü, belki bir yaşam biçimi ama özünde birlikteliği güce dönüştürmek olarak tanımlanabilir. Kooperatifçiliğin temelinde güçleri birleştirme, dayanışma ve zorlukları birlikte aşmak vardır. Bölgemizde 1979 yılında meslek büyüklerimiz tarafından ciddi özveriler sonrasında kurulan EDAK hepimizin gurur duyduğu güçlü ve belirleyici bir yapıydı.

Üye olmayan meslektaşlarımızın bile geleceğimizin güvencesi olarak gördüğü koca çınar EDAK’ın Şubat 2018’de yapılan genel kurul sonrasında faaliyetlerini sonlandırması ile ecza kooperatiflerinin doğduğu topraklarda yaklaşık iki yıl boyunca kooperatifsizliğin ne olduğunu gördüğümüz zor bir dönemi birlikte yaşadık.

Mevcut koşullarda mesleğimizi sürdürmenin  güçlükleri ile mücadele ederken yanımızda kendi kurumumuz olan kooperatifin olmamasının ne anlama geldiğini yaşadıkça gördük ve bölgemizde yeni bir eczacı kooperatifi kurulması için kolları sıvadık.

TEKB çatısı altında BEK, İSKOOP ve GEK ile Ege Bölgesi Eczacı Odaları sık sık biraraya gelerek değerlendirmeler yaptık.

TEB’nin de desteğini aldıktan sonra 2018 yılının Temmuz ayında “Ege Ecza Koop” in resmi olarak kuruluş işlemlerini tamamladık.

Daha sonra bölge eczacıları ile bilgilendirme toplantıları yaparak süreci anlattık ve destek istedik.

Henüz faaliyete başlamamış ,bürosu hatta tabelası bile olmayan yeni kooperatifimiz Ege Ecza Koop’a  400’ü İzmir’den olmak üzere toplam 520 meslektaşımız üye olarak destek verdi.

TEB’in EDAK’tan satın aldığı binanın 1. Katı kiralanarak uygun hale getirilmesi için gereken düzenlemeler süratle yapıldı.

Gerekli izinler, belediye ruhsatı , itfaiye izni ve numarataj gibi bürokratik süreçleri teker teker tamamladıktan sonra 18  Aralık 2019 Çarşamba günü İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne ruhsat başvurusu yapıldı.

Olağanüstü bir sorun ile karşılaşmaz isek 2020 yılının Ocak ayında bölgemizde bir eczacı kooperatifi faaliyete geçecek ve Ege Ecza Koop. fatura kesmeye başlayacak.

Asıl işimiz şimdi başlıyor. Ege Ecza Koop’a desteğimizi verip onu çok daha iyi yerlere taşımak gerekiyor Yola çıktığımızda “çok zor”, “imkansız”, “yapamazsınız” diyenler oldu ama biz hiç yılmadık. Çünkü birlikte başaracağımızı çok iyi biliyorduk.

Bu kadar zor bir dönemde yeni eczacı kooperatifinin kurulması ve faaliyete geçmesi süreçlerinde o kadar çok kişi ve kurumun emeği var ki…

Yola çıktığımızda çok zor, asla yapamazsınız diyenler de oldu, bu iş imkansız hayal görüyorsunuz diyenler de...
Ama; TEB, TEKB. Ege Bölgesi Eczacı Odaları, BEK, İSKOOP, GEK destek verdi,
500'ü aşkın eczacı üye olarak can verdi ve bu işe inanıp alın terini koyan ecza koop emekçileri de katkı verince
"EGE ECZA KOOP"da sona gelindi.
Çok ciddi zorluklar hep birlikte aşıldı, hiç hesapta olmayan engeller geride kaldı...


Kooperatiflerin doğduğu bu topraklarda yepyeni bir eczacı kooperatifi çok yakında hizmet veriyor olacak.Başta İzmirli meslektaşlarımız olmak üzere birlikteliğimizi güce dönüştürerek bizlere bu gururu yaşatan herkese selam olsun...

Yıllar sonra meslektaşlarımızın bugün kooperatif kuruluşunda emeği olan herkesi minnetle anacaklarından hiç şüphem yok.

Meslektaşlarımızın geleceğe güvenle bakmasını sağlayacak olan “Ege Ecza Koop” bölgemize ve mesleğimize hayırlı olsun…

 

Ecz.Tuncay Sayılkan