İYİ Kİ ECZACIYIM...


Covid-19 ile mücadele sürecindeki özverili çalışmaları nedeni ile eczacılar için ‘’pandemi sürecinin isimsiz kahramanları’’ demiş ve nerede görev yaparsa yapsın tüm meslektaşlarımız ile gurur duyduğumuzu ifade etmiştik…

6 Şubat 2023 sabahı oldukça geniş bir alanda  gerçekleşen , “asrın felaketi” olarak da adlandırılan çok uzun süreli ve yüksek şiddetli büyük deprem ise yakın tarihin en büyük kayıplarını ve en acı sonuçlarını beraberinde getirdi.

Depremin büyüklüğü ve oluşturduğu tahribat Tv’lerin bölgeden yaptığı canlı yayınlar ile daha da net olarak anlaşılmaya başlandı. Enkazlar arasındaki kurtarma çalışmalarını ve bölgedeki çaresizliği izlerken gözyaşlarımız sel oldu, yüreğimiz dağlandı.

Acısını kalbine gömen herkes ülke genelinde başlayan bölgeye destek ve yardım sürecinde yer almak için çaba harcamaya başladı. Ülkenin her yanında ilk günden başlayarak bölgeye insani yardım yarışı başladı.

Deprem bölgesinde  diğer kurum ve kuruluşların organizasyondaki eksiklikleri konuşulsa bile, oldukça  hızlı organize olan eczacı örgütleri ve gönüllü eczacılar ağır kış koşullarına rağmen, her zaman olduğu gibi  yine tam zamanında bölge insanına yardıma koşarak, afet sürecinin en organize kurumu olarak anılmamızı sağladılar…

Sadece bir gün sonra TIR Eczane ile bölgeye ulaşıp, devamında ise depremin yaşandığı il ve ilçelerin tamamında çadır ve konteynerlerden oluşan sahra eczaneleri kurup, görevlendirmeleri de tamamlayarak depremzede vatandaşlarımıza ilaç-eczacılık hizmeti verilmeye başlandı.

Eczacılar bir yandan bölgedeki insanlarımızın ihtiyaç duyduğu kıyafet, yiyecek, çocuk bezi, battaniye ve bebek maması gibi bir çok malzemeyi eczacı odaları aracılığı ile bölgeye gönderirken, bir yandan da sahra eczanelerinden vatandaşa ücretsiz verilecek ilaç ve diğer sağlık ürünleri için yaptıkları bağışları ile oldukça önemli bir kaynak yarattılar.

Deprem bölgesinde çok ağır şartların yaşandığı bu zorlu dönemde insan sağlığına hizmet noktasında aldığımız eğitim ve ettiğimiz yeminin bilinci ile bir kez daha bahane üretmeden görevimizin başındaydık.

Sahra eczanelerinde görev yapan her meslektaşım dönüş süreçlerinde ‘’keşke biraz daha kalıp, destek olmaya devam etseydim’’ diyerek,yani kalplerini bölgede bırakarak döndüler…

Yazılı ve görsel medyada pek yer almasak da, yaptıklarımız görmezden gelinse de  pandemide olduğu gibi depremin duyulduğu ilk andan itibaren tüm zorluklara, ve belirsizliklere karşın ülkemizin dört bir yanından göreve koşan eczacılar ve eczane çalışanları deprem sürecinin de isimsiz kahramanları olmuşlardır.

Bir kez daha görülmüştür ki eczacılar asla yalnız değildir. Güçlü bir meslek örgütüne sahiptir. Birçok kesimin gıpta ile baktığı örgütlü yapımız zor dönemlerde bizi bir arada tutmakta, zorlukları birlikte aşmamızı ve geleceğe güvenle bakmamızı sağlamaktadır.

İnanıyorum ki, depremden zarar gören tüm meslektaşlarımıza örgütlü gücümüz ile destek olmaya devam edecek, bu zor süreci hep birlikte aşacak ve yaraları hep birlikte saracağız.

Depremde kaybettiğimiz meslektaşlarıma, eczane çalışanlarımıza ve yakınlarına Allah’tan rahmet, acılı ailelerine de başsağlığı ve sabır diliyorum.

Ülkemizin dört bir yanından deprem bölgesine yardım gönderen veya göreve koşarak hepimizin “iyi ki eczacıyım” dememizi sağlayan kocaman yürekli tüm meslektaşlarım ile gurur duyuyorum.

İyi ki varsınız.

Sağolun,varolun…

 

Saygılarımla…

Ecz.Tuncay Sayılkan