İzmir Valisini Ziyaret


İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan ve Yönetim Kurulu üyeleri İzmir Valisi Cahit Kıraç’ı makamında ziyaret etti.

Yeni görevinde İzmir Valisi Cahit Kıraç’a başarılar dileyen İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan  ‘'diploma kiralama'’ yöntemiyle açılan muvazaalı eczanelere dikkat çekerek, bu konuda valilik ve il sağlık müdürlüğü  ile birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

Eczacı odalarının yasalarla verilmiş kısıtlı bir yetkisi olduğunu ifade eden İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan , muvazaalı eczaneler konusunda mücadeleyi çok uzun zamandır sürdürdüklerini ifade etti.Eczanelere İl Sağlık Müdürlüğü ve Valilik onayıyla  ruhsat verildiğini belirten Sayılkan, eczacılık mesleğiyle ilgili olumsuzluk oluşturan , halk sağlığını tehdit eden ve kamu kaynaklarını sömüren muvazaalı eczaneler konusunda mücadeleyi valilikle işbirliği içinde yürütmek istediklerini ifade etti.

Oda olarak Muvazaalı eczanelerle ilgili 5 yıldır ciddi çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Sayıklan , “özellikle Devletin ilacın en büyük alıcısı olmaya başladığı son iki yıldır, bir takım sermaye sahipleri  zor durumdaki eczacıların diplomaları kiralayarak muvazaalı eczaneler açıyorlar. Son iki yıldır  İzmir Eczacı Odası’nın muvazaa görüşü bildirmesine rağmen yaklaşık 10-12 adet  muvazaalı eczane açıldı. Kamu kurumları tarafından bu eczanelere büyük  paralar ödeniyor.  Bu durum kamu kaynaklarının sömürülmesinden başka bir şey değildir.” dedi.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, sağlık hizmetleri konusunda odalardan gelen görüşlerin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:
 “Sağlık hizmetleri yerine getirilirken eczacıların önerisi bizim için çok anlamlıdır ve Sağlık Müdürlüğü’nün var oluş sebebi de budur. Ortada yanlış giden bir iş varsa ona dur dememiz lazımdır. Özellikle denetimler eczacı odası ile birlikte ve ciddiyetle yapılmalıdır.  Bu konuda eczacıların önerileri bizler için çok önemlidir , birlikte çalışacağız” dedi.