MUTLU BAYRAMLAR...


ülkemizi ve mesleğimizi ilgilendiren çok önemli gelişmeler oluyor.Her şey o kadar hızlı gelişiyor ki, sürekli olarak değişim ve dönüşüm içerisindeyiz. Uzun zamandır süregelen sağlıkta dönüşüm süreçleri ve hatalı sağlık politikaları sonrasında hem biz eczacılar ,hem sağlık çalışanları , hem de vatandaşlar olarak hepimiz bu yıl da ciddi bedeller ödemeye devam ediyoruz.
Sağlık hizmetlerinin her geçen gün daha fazla paralı hale geliyor, vatandaşın cebinden daha çok para çıkmaya devam ediyor tığı, insan sağlığının hiçe sayılarak sağlık ürünleri eczane dışında vatandaşa sunulmaya devam ediliyor ,sağlıkta tasarruf anlayışındaki ısrar ve ilaçların fiyatlandırılmasındaki sorunlar nedeniyle de yaşamsal öneme sahip ilaçlara ulaşmakta güçlük çekiliyor...
Tüm olumsuzlara karşın bizler özveriyle mesleğimizi sürdürürken yaşadığımız sorunları da sürekli yetkililere iletiyoruz. Sorunlarımızı herkesin iyi bildiği ama çözüm için gerekli adımların atılmadığına da tanık olmaktayız.
Akademisyeni , hatta binası olmayan eczacılık fakültelerinin açılmasına onay verilmesi sonrasında kaygılarımız artmakta ve geleceğe güvenle bakmakta zorlanıyoruz.
Bu kadar sıkıntılı bir süreçteki olumlu adımlardan birisi “medikal ürünlerin” eczanelerden verilmesine olanak sağlayan sözleşmenin imzalanması ve 1.Temmuz.2017 tarihinden itibaren halkımıza en yakın sağlık danışma merkezleri olan eczanelerimizde yeni bir dönemin başlamasıdır.
Tüm bilinmezleri ve eksiklerine karşın medikal ürünlerin eczanelerden reçete karşılığı veriliyor olması biz eczacıların sahiplenmesi gereken oldukça önemli bir gelişmedir. İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren diğer tüm ürünler gibi medikal ürünlerin de bizlerin danışmanlığında sunuluyor olması doğru bir uygulamadır.
İzmir Eczacı Odası olarak sözleşme yenilemede kolaylık sağlayacak girişimlerimiz sonrasında bu zorlu dönemde de her zaman olduğu gibi en doğru ve ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaştık. Geçiş döneminde gerek duyacağınız her türlü bilgilendirmeyi sizlerle eksiksiz olarak aktardık.
Umuyor ve diliyoruz ki “medikal ürünler” için doğru adres eczane yaklaşımımıza kulak verilsin , eczane dışında bilinçsizce satılan ve halk sağlığını tehdit eden tüm sağlık ürünleri sadece eczanelerden sunulsun…
Bu ülkenin dört bir yanında görev yapan özverili eczacılarının meslek hakkı talepleri ivedilikle karşılık bulmalıdır. Bizler ekonomik kaygılardan uzak sadece sağlık danışmanlığı yapmak istiyoruz.
Tüm bunların olabilmesi için ilacın uzmanı ve üretiminden hastaya sunumuna kadar her aşamasında söz sahibi olan biz eczacıların bilimin ve doğruların ışığında bilgilerimizi sürekli tazelememiz , insan sağlığını önceleyen yaklaşımımızı ve danışman kimliğimizi öne çıkartmamız gerekiyor.
Emeklerimizin karşılığını aldığımız ve geleceğe güvenle bakabildiğimiz güzel günler göreceğimize olan inancımla , herkese sevdikleri ile birlikte sağlıklı , huzurlu ve mutlu bayramlar diliyorum.
“30 Ağustos Zafer Bayramı” ve “Kurban Bayramı”nı kutluyorum.
Her şey gönlünüzce olsun…
Saygılarımla…
Ecz.Tuncay Sayılkan