ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİNİN KALİBRASYONU HAKKINDA


Değerli Meslektaşımız,

Bilindiği üzere ; 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’na göre ölçü ve tartı aletleri için (1 Ocak -28 Şubat tarihleri arasında ) eczanelerde kullandığımız tartı aletlerinin ölçü ve ayarlarının , 2 yılda bir   yaptırılması zorunludur. Aksi halde para cezası ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca, İl Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan rutin denetimlerde de eczanelerdeki tartı aletlerinin ayarlarının yapılıp yapılmadığı kontrol edilmektedir.
Siz değerli meslektaşlarımızın ,bu konuda mağduriyet yaşamaması için
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş “Yetki Belgesi” olan ilgili firmaya ; tartı aletinin ve gram takımlarının muayenesinin ayrı ayrı yapıldığının kontrolünün yapılması ve belgelerin sunulması sonrasında ödeme yapılmalıdır .


Buna göre ;
***Hassas terazi ayarı yetkili firmalarca,
 2 yıl geçerli olacak belge düzenlenerek eczaneye teslim edilecektir.
İşlemler sırasında firma temsilcisinden yetki belgesi istenmesi ayrıca, fatura almadan ödeme yapılmaması hususlarını önemle bilgilerinize sunarız.

*Gram ayarları için ise TSE'ye bireysel olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Odamıza iletilen firma teklifleri aşağıda belirtilmiştir.Eczanede kullandığımız tartı aletlerinin kalibrasyonunun yapılmasını isteyen meslektaşlarımızın ilgili firma ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Tekliflerini ileten firmalar

1.EGE NORM 112 TL + KDV TEL: 0 232 483 83 24

2.NEOMET 112 TL + KDV TEL: 0 232 449 44 93

3.EMRE ELEKTRONİK 100 TL (KDV DAHİL) TEL: 0 232 259 23 43

 

***Gram takımlarının TSE tarafından kalibrasyonunda yaşanan yoğunluk ve aksaklıklar nedeniyle eczanelerde  “digital terazi” kullanılması daha uygun olacaktır.

Uygun fiyatlı digital terazi temini için “Galenik” firması ile görüşülmüş ve mutabakata varılmıştır.Digital terazilerde iki yıl süreli sadece  terazi için kalibrasyon yeterli olmaktadır.

Digital terazi temini için

satis@galenikecza.com.tr mail adresinden veya

 0.533.275 22 16 nolu telefondan başvuru yapabilirsiniz.
 


Bilgilerinize önemle sunarız.

İZMİR ECZACI ODASI 
 

Resimleri daha büyük görüntülemek için üzerine tıklayınız...

 

Resimleri daha büyük görüntülemek için üzerine tıklayınız...