SGK’nın Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini İçin Medulada Yaptığı Düzenlemeler Hakkında


Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Medula Eczane Sisteminde 14.03.2020 tarihinde yayımlanan “Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini” başlıklı duyuru ile, kronik hastalıklarda reçetesiz ilaç temini ile ilgili bilgi verilmiştir.

Duyuru şu şekildedir:

SGK MEDULA DUYURU

Duyurular

Genel Duyurular

Tarih : 14.03.2020

Konu : Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini

Açıklama : Kronik hastalıklarda reçetesiz ilaç temini kapsamında; reçete kayda alınmadan önce Uyarı Kodu bölümünden Tüm Uyarı Kodlarından Sorgulama yapılarak (418 - Kronik hastalıklarda reçetesiz ilaç tedavisi) kodu seçilmelidir. Yapılan seçimle; Tesis Kodu alanına 11990099, Diploma Tescil No alanına da 000000 otomatik olarak eklenecek olup, uygun doktor branşı branş listesinden seçilmelidir. Bilgilerinize.

Duyurunun yayımlanması sonrasında, sistemde yapılan düzenleme ve uygulamanın kapsamı hakkında kurum yetkilileri ile yapılan görüşmelerde alınan bilgiler şu şekildedir:

1) 1 Mart 2020 - 30 Haziran 2020 arası dönemde süresi biten ya da bitecek olan tüm raporların bitiş tarihi Medula’da 30 Haziran 2020 olarak güncellenmiştir.

2) Sadece Raporlu İlaçlarda (Reçete tarihi 14 Mart 2020 ve sonrası olmak kaydı ile) Hastanın raporlu ilaçları sistemde bir aylık olarak karşılanacaktır. Eczacı tarafından sisteme girilen kutu sayısı ve doz a bakılmaksızın, sistem geçmiş dozu esas alaarak 1 aylık ilaç miktarını karşılayacaktır. (Hastanın geriye dönük 6 ay içinde bir kez dahi olsa o raporlu ilacından almış olması ve sistemde kaydı olması gereklidir)

3) İlaç daha önce raporlu olarak alınmışsa tekrar alınabilmesi için ilacın gününün dolmuş olması gerekmektedir.

İlacın, rapor kapsamında olması, son 6 ayda bir kez dahi olsa alınmış olması kriterdir.

İlacın bitiş tarihi olarak sistem mevcut uygulamada olduğu gibi 15 gün öncesini ilaç bitiş tarihi olarak kabul etmektedir.

4) Kronik hastalıkların hangileri olduğuna dair yazılı bir liste bulunmamakla birlikte, sistem son 6 ayda alınmış raporlu ilaçları ödemektedir.

5) Uygulamaya yönelik olarak, ilacın temini için gerekli kriter hastanın raporu bulunması ile son 6 ayda en az bir kere ilacın hastaya reçete edilmiş olmasıdır. Renkli reçete sistemine tabi raporlu ilaçlar için de uygulama aynı şekildedir.

6) Reçete kayda alınmadan önce Uyarı kodu bölümünden tüm uyarı kodlarından sorgulama yapılarak (418-Kronik Hastalıklarda reçetesiz ilaç tedavisi ) kodu seçildikten sonra, Tesis kodu alanına 11990099, Diploma tescil no alanına 000000 otomatik eklenmektedir. Uygun doktor branşı Branş listesinden seçilmektedir.

7) Sistem şu anda protokol numarası istemektedir. Bir süre sonra sistemde güncelleme yapılarak protokol numarası istenmeyecek şekilde düzenlenecektir.

8) Kronik hastalıklarda reçetesiz ilaç temini kapsamında kayda alınan reçeteler için reçete arkası çıktısı alınarak, çıktıya, ilaçları teslim alan kişinin T.C. kimlik numarası, adı, soyadı yazılmalı ve çıktı teslim alan kişi tarafından imzalanmalıdır.

9) Geçici koruma altındaki yabancıların reçeteleri de duyuru kapsamındadır.

Medula Sisteminde yayımlanan duyuru ile ilgili olarak ilave bilgiler alındıkça duyurumuz güncellenecektir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ