Teratojen İlaçların Teminine İlişkin Güncellemeler Hakkında


Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 01.04.2020 tarihinde "İlaç Güvenlik İzlem Formu ile Kullanılan ve Kısıtlı Dağıtımda Olan İlaçların Temini" konulu bir duyuru yayımlanmış ve COVID-19 sebebiyle riskli ilaçların kullanımı ve temini ile ilgili bazı tedbirlerin alındığı belirtilmişti. Bu doğrultuda ilaç güvenlik izlem formu ile kullanılan ilaçlar ile kısıtlı dağıtımda olan ilaçların temini konusunda Kurum tarafından yapılacak ikinci bir duyuruya kadar izlenecek yol hakkında bir bilgilendirme dokümanı yayımlanmış ve ilgili duyuru ayrıca web sitemizden de duyurulmuştu.

Konuyla ilgili olarak, Kurum tarafından 07.05.2020 tarihinde "Teratojen İlaçların Temini Hakkında" bir duyuru yayımlanmış ve teratojen olduğu belirtilen kısıtlı dağıtımdaki ilaçlarla ilgili olarak izlenecek yolda güncellemeler yapıldığı bildirilmiştir. Bu ilaçların temininde izlenecek yol aşağıda yer almaktadır:

 

  • Kısıtlı dağıtıma tâbi teratojen ilaç eczacı tarafından, ecza deposuna (ecza deposu da ruhsat sahibi firmaya) sipariş verdiğinde ruhsat sahibi firma ilaç çıkışı yapmadan önce kısıtlı dağıtım programı sözleşmeli kuruluşuna, eczane ile iletişime geçmesini bildirir.
  • Sözleşmeli kuruluş, eczaneyi arayarak hastanın kimlik bilgilerini alır ve arşivlerinden hastanın bilgilerini kontrol eder.
  • Sözleşmeli kuruluş, eğer hasta gebelik çağında kadın hastaysa, gebelik testi yaptırması ve mümkünse hekimiyle iletişime geçerek rehberlik alması gerektiğini eczacıya hatırlatır.
  • Eczacı uyarıları hastaya iletir ve gebe olunmadığı sözlü olarak teyit edilir ise sözleşmeli kuruluş ilaç çıkışı onayını firmaya iletir.
  • Arşivde yer almayan yeni hasta söz konusu ise kısıtlı dağıtımın koşullarına uyulmadıkça ilaç çıkışına onay verilemez.

Kurum yazısı ve 01.04.2020 tarihli TİTCK duyurusu ekinde alan listeye göre kısıtlı dağıtımdaki teratojen ilaçların listesi ekte yer almakta olup, bilgilerinizi ve üyelerinize duyurulmasını saygılarımla rica ederim.

Türk Eczacıları Birliği

Teratojen İlaçların Temini Hakkındaki TİTCK yazısına ulaşmak için tıklayınız.

 

01.04.2020 Tarihli Titck Duyurusu Ekinde Yer Alan Kısıtlı Dağıtımdaki Teratojen İlaçların Listesine ulaşmak için tıklayınız.