Türk Eczacı Birliği' ni oluşturan ilk Eczacı Odaları arasında yer alan İstanbul, Ankara Eczacı Odaları' nın yanısıra İzmir Eczacı Odası 1956 yılında kurulurken Kurucu Eczacı Odası Başkanı olarak Ecz. Nusret Eşkinat görev alıyor ve 1956 yılından 1958 yılına kadar bu görevini sürdürüyor.

1958 yılında ise Ecz. Nevzat Özerdemli Yönetim Kurulu Başkanı oluyor. 1960 yılına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı devam eden Ecz. Özerdemli' den bu görevi Ecz. Enis Kipman devir alıyor.

1962 yılında ise Ecz. Cihat Kora İzmir Eczacı Odası Başkanı oluyor. Ecz. Cihat Kora İzmir Eczacı Odası Başkanlığı görevini üç dönem sürdürerek 1966 yılında Ecz. Mustafa Hepderin' e devrediyor.

Ecz. Hepderin' in yönetimi döneminde çok ciddi sıkıntılar ve hatta istifalar yaşandığı, bu istifaların temelinde yerli ve yabancı ilaç firmaların arasındaki çekişmenin yanısıra Ecz. Hepderin' in bir İtalyan firmasının İzmir temsilcisi olmasının getirdiği konumunun tartışılması olduğu belirtiliyor. Mustafa Hepderin yönetim dönemini tamamlamadan 1967 yılında yapılan olağanüstü genel kurul ile İzmir eczacı Odası Başkanlığı görevini Ecz. Enis Kipman' a bırakıyor.

1967 yılında ikinci kez başkanlık görevini üstlenen Ecz. Kipman yasa gereği bir önceki dönemin olağan süresini tamamlayıp, 1970 yılına kadar İzmir Eczacı Odası Başkanlığı görevini sürdürüyor.

İzmir Eczacı Odası' nın 1956 yılında kuruluşundan 1970 yılına kadar olan tarihsel süreçte ne acıdır ki İzmir Eczacı Odası arşivinde hiçbir yazılı belge bulunmuyor. Tüm ulaşılan bilgiler tamamen "Sözlü Tarih" ile aktarılan kişi anlatımlarına dayanıyor.
 


17.03.2016 - Okunma Sayısı : 17407